21.02.2015

365 reklamówek śmieci

Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez Fundację Arka - "365 reklamówek śmieci". Poniżej informacja prasowa oraz wytyczne jak Centrum EkoInfo chce zmobilizować mieszkańców Puszczykowa :)


Unia Europejska dąży do radykalnego ograniczenia ilości śmieci trafiających na wysypiska. Polacy będą musieli nie tylko obowiązkowo segregować śmieci, ale także zmniejszać ich ilość już na etapie zakupów.
- Naszym zdaniem największy udział w tych zmianach należy do gospodarstw domowych. Dlatego Polaków trzeba zainteresować problemem odpadów opakowaniowych, które w domowych koszach zajmują najwięcej miejsca oraz „czarnym złotem” czyli tym ile jest w śmieciach surowców do powtórnego wykorzystania. Ten najprostszy i najtańszy recykling to kompostownik w przydomowym ogródku – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA.

Ekologiczna plaga
ARKA rozpoczęła całoroczną akcję edukacyjną „365 reklamówek śmieci”, a jej lider Wojciech Owczarz osobiście zobowiązał się do takiej formy zbiórki nie bez powodu. Reklamówka jest jedną z ekologicznych plag. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Jak przyłączyć się do akcji?
„365 reklamówek śmieci” jest akcją społeczną. Organizatorzy proszą o dobrowolny udział poprzez zarejestrowanie swoich zebranych reklamówek śmieci na www.365reklamóweksmieci.pl, a nawet o przysyłanie zdjęć z miejsc, które przy okazji uprzątnięto. Okazuje się, że zmiany w prawie i obciążenie wszystkich mieszkańców opłatami za śmieci nie spowodowały, że dzikie wysypiska śmieci zniknęły. Podobnie, jak nie zniknęły podrzucane do przydrożnych rowów worki i reklamówki ze śmieciami. Nadal zaśmiecają środowisko i krajobraz, i irytują szczególnie w miejscach wypoczynku: w lasach, parkach, na szlakach wycieczek. „Królują” plastikowe jednorazówki i butelki, butelki szklane, opony i sprzęt AGD. Tymczasem wszystkie te odpady nadają się do recyklingu. O tym także można czytać na portalu www.365reklamóweksmieci.pl, który składa się z przystępnych informacji na temat odzysku, recyklingu, gospodarki odpadami w Polsce i na świecie. Zasób informacji jest na bieżąco powiększany.

Akcja „365 reklamówek śmieci” jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat: Minister Środowiska.

JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO AKCJI PRZEZ CENTRUM EKOINFO?
Każda osoba, która udokumentuje zdjęciami (wystarczy telefonem) miejsce w naszej okolicy wymagające uprzątnięcia, pozbiera te śmieci, wyrzuci i zrobi drugie ujęcie - czystego już fragmentu, otrzyma od nas drobny upominek. Za każde trzy reklamówki sprzątniętych śmieci dostaną od nas Państwo ekologiczną, bawełnianą torbę na zakupy z naszym logo. Dodatkowo te worki śmieci zostaną zarejestrowane na stronie akcji, a tym samym Puszczykowo zaistnieje na mapie świadomych ekologicznie obywateli.

Na pewno spacerując po okolicy spotkali Państwo takie miejsca - przy drodze lub w środku lasu. Może warto więc wziąć pustą reklamówkę ze sobą na spacer (przecież mieści się w kieszeni) i zrobić coś pozytywnego dla środowiska? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz